6 Porady SEO- Czyli jak poprawić swoje forum pod względem SEO.

edytowano April 2015 w Dla początkujących

SEO dla forum wprowadzenie. 

Gdy ktoś przenosi forum na nową platformę lub uruchamia swoje forum na nowo, część SEO jest często największym zmartwieniem. Jeśli ufasz, że Google i inni starają się zapewnić najbardziej trafne wyniki wyszukiwania, to lepiej, skup się na budowaniu i rozwoju społeczności forum oraz zadbaj o content, czyli przydatną treść a kwestia SEO sama o siebie zadbaJ

Forum SEO i Google

Wielkie wyszukiwarek takie jak Google, nie w ujawniają w pełni, w jaki sposób rankingują wyniki wyszukiwania. Istnieje, zatem wiele opinii na temat SEO tym bardziej, jeśli chodzi o pozycjonowanie forum. Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań, a wraz z nimi próba odpowiedzi. Jeśli nie zgadzasz się z którymś z tych rozwiązań, proszę podziel się uwagą. 

Vanilla forum SEO rady

1. Czy umieszczenie forum w folderze takim jak przykladowastrona.com/forum da mi lepsze SEO niż umieszczenie go na subdomeny jak forum.przykładowastrona.com? 

To pytanie pojawia się często, ponieważ chcemy upewnić się, że wszystkie linki przychodzące przekazują „juice” czyli moc PR całej stronie internetowej, a nie tylko jej części. Moim zdaniem nie ma różnicy, czy forum jest w folderze czy w subdomenie. Jeśli zawartość subdomeny jest na innym serwerze internetowym oraz ma inny adres IP to dobrym pomysłem jest, zarejestrowanie subdomeny na koncie Google Webmaster Tools. W ten sposób Google wie, że strona i forum to jedno i to samo a w ten sposób twoja strona otrzyma SEO juice z linków do forum.

2. Czy forum potrzebujemy mapy witryny?

Mapy witryn są plikami XML, które pomagają wyszukiwarce znaleźć adresy witryny URL twojej witryny. Znajduję się w nim również kilka informacji na temat tych adresów URL, które pomagają wyszukiwarkom indeksować je w sposób bardziej wydajny. Gdy twoja strona nie posiada mapy serwisu, wyszukiwarki po prostu indeksuję strony odwiedzając linki znalezione na twojej stronie. Fora mają bardzo jasną drzewiastą strukturę, tak, więc mapa witryny nie są aż tak konieczna. Co do innych informacji, które mogą być dodawane do mapy strony, zakładam, że wyszukiwarka dostosuję swoje zachowanie w oparciu o to, co znajdzie na forum. Dodanie mapy naszej witryny do GWT w nieznaczny stopniu przyśpieszy indeksację.

3. Czy struktura URL jest ważna?  

Każda nowa dyskusja będzie miał unikatowy adres URL, który będzie wyglądać mniej więcej tak:

http://forum.website.com/nazwakategorii/tytuł postu.html

lub

http://forum.website.com/1234/tytułpostu

Wanilia może wyświetlać adresy URL w obu tych formatach, a ja nie widziałem pomiędzy nimi żadnej znaczącej różnicy w wynikach SEO. Jeśli chodzi o adresy URL postów na forum, prawdziwym czynnikiem decydującym jest to, że są one oparte na tytule postu. Członkowie forum pisząc tytuły nie mają z tyłu głów wartości SEO i oraz słów kluczowych, więc jest to coś, czego nie może w pełni kontrolować.

4. Jeśli przenoszę forum na inną platformę o innej strukturze URL, czy zachowam mój ranking SEO?

Tak. Tylko upewnij się, że poprawnie skonfigurowałeś przekierowania 301.

Co to jest przekierowanie 301?

To sposób przekierowania, którym powiadamy wyszukiwarkę, że stary adres URL został przeniesiony na stałe na nowy adres URL, który ty określisz. 

5. Jeśli osadzić forum na mojej stronie internetowej, to czy moja strona odniesie takie same korzyści SEO, jako w przypadku subdomeny lub umieszczenie go w podfolderze? 

Chociaż Google indeksuje ramki iframed to jednak robi to w miarę możliwości. Oznacza to, że często zdarzają się liczne problemy.

Link. Jeżeli zależy Ci na SEO to nie polecam tej metody. Podczas gdy forum jest na subdomenie lub w podfolderze, z linkiem z strony głównej, Google nie będzie miał problemy ze znalezieniem i przeszukaniem zawartości. Co więcej, jest to łatwiejsze dla użytkowników, ponieważ ułatwia to kopiowanie linków do konkretnych stron forum i tematów, co z pewności ułatwi ich dzielenie.
 Jeśli rozważysz wszystkie za i przeciw, i jednak zdecydujesz się na osadzenie forum, oto krótka lista kontrolna:
 • Wybierz i zastosuj przyjazną temat. Tak, aby posiadał minimalny padding i który wygląda dobrze w każdej szerokości.
 • Ustaw forum na subdomenie. Mimo, że nikt nie zobaczy adres URL, pomoże wyszukiwarce przypisujac „juice” SEO do głównej domeny.
 • Zarejestruj tą subdomene na koncie Google Webmaster Tools. (Jeśli nie osadzasz samego forum, i tak należy to zrobić.)
 • Upewnij się, że strona, na której osadzisz forum jest wolne od błędów javascript.

6. Co może, wpłynąć negatywnie na moje SEO?

Istnieje wiele rzeczy, które mogą wpłynąć na SEO twojego forum.
 • Zakup dużej ilości bardzo słabych linków lub metody spamerskie
 • Linki ze złych lub podejrzanych stron. Usługi, takie jak MajesticSEO lub MOZ są pomocne w odnalezieniu i usunięcie nieciekawych linków
 • Malware- twoja strona może zostać zainfekowana
 • Wybór domeny ze złą historią (zawsze używać archive.org aby zobaczyć, co było na domenie przed jej zakupem) 
• Spam na forum (Vanilla ma kilka świetnych wtyczek, które to zabezpieczą) 

Zakończenie

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom udało mi się rozjaśnić, choć trochę niejasności. Teraz Wasza kolej. Proszę podziel się poniżej własnymi radami SEO. Może uważasz, że czegoś brakuje lub masz radę SEO, którą koniecznie chciałbyś się podzielić.
Otagowano:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.