Jak korzystamy ze stron?

Skanowanie nie czytanie.


Jednym z niewielu dobrze udokumentowanych faktów dotyczących korzystania z Internetu jest to, że ludzie poświęcają niewiele czasu na czytanie stron WWW. Przeglądają je (rzucają na nie okiem), szukając słów lub wyrażeń przyciągających wzrok. Wyjątkiem są oczywiście strony zawierające np. wiadomości, raporty czy opisy Produktów. Jeśli jednak dokument jest dłuższy niż kilka akapitów, prawdopodobnie zostanie wydrukowany.

Dlaczego tylko przeglądamy?


> Zazwyczaj spieszymy się. Zwykle korzystanie z Internetu podyktowane jest chęcią zaoszczędzenia czasu. Z tego względu użytkownicy Internetu zazwyczaj zachowują się jak rekiny— albo będą ciągle w ruchu, albo zginą. Po prostu nie mamy czasu czytać więcej niż to konieczne.

> Wiemy, że nie musimy czytać wszystkiego. Podczas odwiedzin większości stron internetowych interesuje nas zaledwie ułamek tego, co się na nich znajduje. Szukamy tylko potrzebnych informacji, a pozostała zawartość jest nieistotna. Proces ten odbywa się właśnie przez przeglądanie strony, a nie uważne czytanie jej zawartości.

> Umiemy przeglądać. Przez całe życie przeglądamy gazety, czasopisma i książki, poszukując interesujących rzeczy, i wiemy, że to działa.
 więcej w książce "Nie każ mi myśleć" S. Kruga

Otagowano:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.